Základní informace pro všechny, na základě Koránu a Sunny cast 1, v případě zájmu o část 2 přejděte na islam.nolimit.cz. Stránky prezentují učeni Islámu vychazejici z Koránu a Sunny ne názory nebo doměnky lidí nebo určitých skupin. Obsah stránek je chráněn autorskými právy - bez souhlasu neni možno veřejně šířit, dělat prednášky, použít ke kompilování knih, nahrávani, přenosu médií bez dovoleni majitelů autorských práv. Copyright © 2018, gafignonislamicknowledge

 

Očista

Ve jmenu ALLAHA, Milostiveho, Slitovneho.


Ocista vodou(wudu) je nutna pro modlitbu, dotykani se Koranu a obchazeni Kaaby.

BEZ OČISTY NENÍ MODLITBA PLATNÁ, proto musíme klást důraz na její správné
provedení.
Dukazy z Koranu a Sunny o nutnosti ocisty vodou pro platnost modlitby:

ALLAH rika v kapitole(sure) Prostreny stul, c.5., vers 6: *(( Vy, kteri verite! Kdyz se chystate k modlitbe, umyjte si sve obliceje, i ruce sve az po lokty a otrete si(mokryma rukama) sve hlavy. a (omyjte) sve nohy az ke kotnikum. A jste-li ve stavu Dzenebe(po sexualnim vytoku), ocistete se(okoupejte se- omyjte cele sve telo))*

Hadis(vyrok) od Abu Hurajrah, ktery vypravel, ze Prorok Muhammed(mir s nim) rekl:''Neni prijata modlitba, od toho kdo je znecisteny, dokud se neocisti", zapsany v Sahih Al Buchari, Sahih Muslim, Sunen Abu Dawud, Attirmidzi a Ahmed.

Je nutno odstranit cokoliv, co by bránilo proniknutí vody k pokožce těla a tváře = například barva na malování zdí, dřeva, apod., lak, vosk, vazelína, lepidlo, voděodolný make up, lak na nehty.

Před každou očistou musíme mít úmysl vykonat očistu. Místem úmyslu je srdce a mozek, vyslovování nahlas je novota=bidaá.
Pred ocistou, bychom meli pronest"Ve jmenu ALLAH" tj. v arabstine "bismilleh". Jak dokazuje hadis od Abu Hurajrah, ze Prorok Muhammed(mir s nim) rekl:" Nema modlitbu ten, kdo nema ocistu, a nema ocistu ten, kdo nerekl "Ve jmenu ALLAH".  zapsany u Ahmed, Abu Dawud a Ibn Medzeh.
Islamsti vedci v soucasne dobe povoluji vyslovit "Ve jmenu ALLAH" v koupelnach, protoze v dnesni dobe tohle misto nepovazuji za neciste diky neustalemu umyvani a promyvani vodou. Tyka se to hlavne koupelen doma. Co se tyce verejnych mist, kde muze byt necistota (zbytky moci, exkrementy atd.) a jini lide vykonavajici potrebu, v tomto pripade je to misto neciste a tudiz nevhodne k pronaseni jmena ALLAH.
    
PRAVIDLO POCHYB O CISTOTE:
Pokud je si muslim jisty, ze vykonal ocistu a pochybuje, jestli se neznecistil(napr. unik plynu), pak pro nej plati jistota ocisty a pochybosti nema brat v potaz.
Pokud je si jisty, ze se znecistil, ale pochybuje jestli se ocistil, pak pro nej plati jistota znecisteni a pochybnosti nema brat v potaz.

Dulezite: V pripade chronickych onemocneni jako inkotinence, flatulace, chronicky vytok u zen - plati pravidlo: jedna ocista pro jednu modlitbu. I prestoze dojde ke znecisteni v prubehu modlitby, je modlitba platna, nebot to neni clovek schopen ovlivnit. Pro kazdou nasledujici modlitbu je nutno udelat ocistu novou.
 
 
Rozlišujeme tři druhy očisty před modlitbou:

1) očistu vodou, tzv. wudu
2) suchou očistu, tzv. tajamum
3) celkovou očistu, tzv. ghusl

K očistě patří automaticky omytí vodou po každém vykonání malé i velké potřeby (urinace a defekace). Dále je nutno dodržovat čistotu šatstva a zajistit čistotu místa na modlení. Zena i muz by se meli snazit po vykonani ocisty, vzdy co nejlepe ocistit od zbytku moce na genitaliich. Jak zena pozna, ze se spravne ocistila po pouziti WC? Po omyti genitalii pritiskne na chvili papirovy kapesnicek slozeny do vice vrstev a pricichne, pokud citi stopy moce, neocistuje se dostatecne anebo ji unika moc. I muz by se mel dukladne ocistovat po WC a tlakem se snazit vymacknout zbytky moce z mocove trubice.    
POSTUP OCISTY VODOU
Pro ocistu je nutno pouzit cistou vodu, dodrzet uvedene poradi a prubeh(kontinuum) tzv. neni mozno omyt si tvar a za delsi chvili az tvar uschne vyplachnout si usta atd. 

Muslim ma povoleno delat tzv. suchou ocistu - Tajamum. A to v techto pripadech:

1) pokud nenalezne vodu

2) pokud ma k dispozici vodu, ALE nemuze ji pouzit z duvodu:
     a) nemoci
     b) je prilis studena ci horka, ci kdyz vi ze jsou v ni napr.choroboplodne zarodky atd.
     c) ze ji ma pouze male mnozstvi, ktere potrebuje napr.na piti
     d) strach z jeji dosazeni napr. je hluboko ve studni   

 
POSTUP SUCHE OCISTY - TAJAMUM
Stejně jako u očisty vodou, je před suchou očistou třeba mít úmysl v srdci na suchou ocistu a vyslovit "Ve jmenu ALLAH"  - "bismilleh".

V Islámu se považuje země za čistou a je každé ráno desinfikována slunečními paprsky.

Na suchou očistu potřebujeme čistý jemný písek, sypkou zeminu, neblátivou hlínu nebo prach. Rukama bouchneme na očišťovací materiál, oprášíme dlaně o sebe, otřeme obličej a pote otreme svrchni cast rukou po zapesti. Bouchnuti na ocistovaci material provedeme jen jednou. Materiálu nesmí být nepatrné množství, ale ani tolik, aby se člověk ušpinil.

Pokud si člověk nalezne kámen, doma ho důkladně omyje a pak jej nosí s sebou a očišťuje se jím před modlitbou, pak tato očista není platná, neboť na omytém kameni, nezbylo dostatek volné přirodniny k očistě. 
POSTUP CELKOVE OCISTY - GHUSL
Kdy je nutno delat celkovou ocistu - ghusl:

1) ejakulace semene (ikdyz to bude ve spanku)

2) orgasmus zeny bez pohlavniho styku (ikdyz to bude ve spanku)

3) pohlavni styk tj. ikdyby se jen pohlavni organy dotkly

4) prijeti islamu

5) po menstruaci

6) po sestinedeli

7) omyti tela zemreleho

Stejně jako u očisty vodou, je před celkovou očistou třeba mít úmysl v srdci a rici "Ve jmenu ALLAH". Nutno pouzit cistou vodu.

Je nutno odstranit cokoliv, co by bránilo proniknutí vody k pokožce těla a tváře = například barva na malování zdí, dřeva, apod., lak, vosk, vazelína, lepidlo, voděodolný make up, lak na nehty. Pokud používáte antiperspirant odpuzující vodu, je třeba jej nejprve odstranit z podpaždí.

1. nejprve umyjeme ruce tři krát
2. omýt genitálie
3. udělat kompletní očistu vodou (jak uvedeno výše) kromě omytí nohou
4. třikrát promnout vlasy vodou až ke kořínkům
5. nechat téct vodu po celém těle, začít na vpravo a pokračovat směrem doleva, umýt podpaždí, uvnitř pupíku. Nezapomenout vyplachnout usta a nos.
6. omýt nohy,znovu na jinem miste, pokud to vyzadujou okolnosti, napr, necista zem atd., nejprve pravou, pak levou, nechat protéct vodu mezi prsty

Pak se otřít ručníkem, vysušit vlasy. Očistu neruší, pokud se utřeme na intimních místech přes ručník a nepociťujeme žádné vzrušení.

Pokud žena dělá celkovou očistu po menstruaci, nebo po šestinedělním krvácení, je doporučeno dát na vatičku trošku olejového parfému a jemně potřeme okolí intimních partií.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one