Základní informace pro všechny, na základě Koránu a Sunny cast 1, v případě zájmu o část 2 přejděte na islam.nolimit.cz. Stránky prezentují učeni Islámu vychazejici z Koránu a Sunny ne názory nebo doměnky lidí nebo určitých skupin. Obsah stránek je chráněn autorskými právy - bez souhlasu neni možno veřejně šířit, dělat prednášky, použít ke kompilování knih, nahrávani, přenosu médií bez dovoleni majitelů autorských práv. Copyright © 2018, gafignonislamicknowledge

 

PRÁVA ŽEN v Islámu

Ve jmenu ALLAHA, Milostiveho, Slitovneho.

Oproti ženám mimo Islám, které musely v průběhu mnoha století bojovat za svá práva, ženy v Islámu mají tato práva zaručena Koránem a Šarijou již od  dob Proroka Mohammeda (Mír s ním), mají svá práva tedy více než 1400 let.

V předislámské době to ženy v aranské společnosti neměly opravdu lehké, stejně jako ženy na celém světě. Muži měly množství manželek, milenek a otrokyň. Slabá žena, neschopna boje, byla spíše na obtíž. Ženy měly minimum práv.

To se výrazně změnilo pod vlivem islámského učení a šíření znalosti Koránu a Sunny.

  Vyspělá islámská arabská společnost chovala ženu ve velké úctě, neboť Islám dal ženě taková práva a výsady, jaké neměla za žádného jiného náboženského nebo ústavního systému. 

Práva a povinnosti ženy jsou stejná jako práva a povinnosti muže, to však neznamená, že jsou totožné. Rovnost a totožnost jsou dva rozdílné pojmy. A jako je zcela zřejmé, že žena není totožná s mužem, je na bíledni, že i její práva a povinnosti se liší.

Muž a žena nejsou stejní, ale byli stvořeni jako rovnocenné bytosti.

Lidé nebyli stvořeni jako stejné bytosti, byli však stvořeni jako bytosti rovnoprávné. Jestliže si tento rozdíl uvědomíme, pak nezbývá prostor pro myšlenku, že žena je horší než muž. Neexistuje důkaz z něhož lze vyvozovat, že žena je méné důležitá, než muž jen proto, že její práva jsou jiná než práva muže. 

Islám zaručuje ženě práva, která odpovídají její přirozenosti, poskytuje jí bezpečí a chrání ji před nejistými životními podmínkami.

Zena v Islamu ma vysoce hodnocenou pozici a jeji uloha v zivote je nezastupitelna. Prava, ktera Muslimky maji zarucena Bohem, nikoliv obcanskym zakonikem nebo chartou prav, jsou garantovana jiz vice nez ctrnact set let. V dobe, kdy se v Evrope vedli na krestanskych konferencich spory o tom, zda je zena lidska bytost a zda ma dusi, v te dobe bylo v Islamu nade vsi pochybnost, ze zena je lidska bytost stvorena Bohem, s dusi, plnohodnotnym spolecenskym statusem a pravy.   I s ohledem na nabozenske povinnosti a odskodnovani, Islam nedela mezi muzem a zenou zadne rozdily. Muz i zena, oba byli stvoreni za stejnym ucelem, oba maji povinnost plnit nabozenske povinnosti, oba budou souzeni Bohem Vsemohoucim, a oba budou odmeneni nebo potrestani na zaklade jejich skutku. Buh rika v Koranu 16:97: *((Kdokoliv zbozne skutky kona, at muz ci zena, a je verici (v Boha Jedineho), toho vzkrisime k zivotu prekrasnemu a veru je odmenime odmenou podle toho nejlepsiho, co ucinili))*

Muz a zena jsou rozdilni biologicky a psychologicky, doplnuji jeden druheho a jsou rovnocenni. Oba byli stvoreni pro rozdilne ukoly. Maji rozdilne schopnosti a kompetence, ale zadny z nich neni dulezitejsi nebo lepsi. Obe pohlavi maji v zivote nezastupitelnou roli.

PRAVA ZENY V ISLAMU:

1) pravo na vzdelani (v oblasti viry i svetske)

2) pravo zvolit si povolani a vykonavat ho

3) pravo vlastnit majetek a disponovat s nim

4) pravo uzavirat smlouvy, podnikat, vydelavat a mit od manzela oddelene vlastnictvi

5) pravo ponechat si cely vydelek jen pro sebe

6) pravo svedcit

7) pravo vyjadrit svuj nazor verejne, soukrome

8) pravo byt  jako dcera a sestra zabezpecena ze strany otce i bratru

9) pravo vybrat si manzela

10) pravo na predmanzelskou smlouvu a veno

11) pravo po uzavreni manzelstvi vlastnit vse, co ji patrilo pred svatbou

12) pravo byt financovana manzelem (ubytovani, vyziva, osaceni)

13) pravo na neodpovednost za financovani rodiny, potomstva a vsech jejich potreb

14) pravo vzit si penize od manzela, bez jeho vedomi, neprispiva-li radne na zakladni potreby rodiny, prestoze muze prispivat

15) pravo zeny iniciovat rozvod -  anulovat snatek soudne

16) pravo na financni zabezpeceni a ubytovani po rozvodu

17) pravo na odmenu za kojeni manzelova ditete po rozvodu

18) prednostni pravo ziskat deti do pece po rozvodu

19) pravo na zabezpeceni po smrti manzela

20) pravo dedit 

Žena se těší některým výsadám, o něž je muž ochuzen

1. Žena je osvobozena od určitých náboženských povinností, napřiklad modliteb a půstu, v době menstruace a šestinedělí. Mnohé ženy trpí bolestmi při menstruaci a sklánění by pro ně mohlo být bolestive. V době krvácení nebo tehotenstvi potřebují plnohodnotnou výživu, a proto se nemusí postít.

2. Nemusí navštěvovat pro muze povinná páteční shromáždění

3. Dobra matka má před zrakem Božím více uznání a vyšší postavení, nez muz-otec   

4. Žena má nárok na 3x vice pece, lasky a podpory od deti, nez otec

5. Zena nema povinnost chodit do mesity na 5 povinnych modliteb

6. Neni zodpovedna za financovani rodiny a nemusi vydelavat

7. Neni pred Bohem zodpovedna za manzela, ale pouze za deti, kdezto muz se bude zodpovidat pred Bohem, jak se choval ke sve zene a jak se o ni staral, a bude se zodpovidat i za deti 

8. Zena ma pravo na ohledy v dobe menstruace a muz se s ni nesmi v teto dobe rozvest

9. Zena ma pravo byt celozivotne pod ochranou muzskych pribuznych a v jejich peci. Clenove jeji rodiny maji povinnost se o zenu starat a zabezpecovat jeji potreby v souladu s tim, v ci peci se zena nachazi:

* pred manzelstvim - otec, bratri, strycove, dedove

* v manzelstvi - manzel

* po rozvodu - manzel, otec, bratri, synove

* po smrti manzela - otec(zije-li) , bratri, synove, vnukove 

10. Zena nemusi vykonat 5.pilir Islamu - Velkou pout Hadzdz - pokud nema muzsky doprovod, dostatek penez, zdravi

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one