Základní informace pro všechny, na základě Koránu a Sunny cast 1, v případě zájmu o část 2 přejděte na islam.nolimit.cz. Stránky prezentují učeni Islámu vychazejici z Koránu a Sunny ne názory nebo doměnky lidí nebo určitých skupin. Obsah stránek je chráněn autorskými právy - bez souhlasu neni možno veřejně šířit, dělat prednášky, použít ke kompilování knih, nahrávani, přenosu médií bez dovoleni majitelů autorských práv. Copyright © 2018, gafignonislamicknowledge

 

Ramadán

Už za pár dní je tu požehnaný měsíc Ramadán, dá-li Bůh. Měsíc půstu, velkého fyzického i duševního požehnání, čas zvýšeného uctívání a proseb k Bohu, nejvhodnější čas na dobré skutky, zvýšená snaha o studium Koránu a textů Sunny, čas pro nepovinné modlitby a společný Tarawíh (večerní ramadánová sunna modlitba), kdy Muslim bok po boku cítí soudržnost, bratrství a sdílení víry s ostatními. V Ramadánu nejde jen o tělesný půst, má mnoho dalších benefitů. Učí nás trpělivosti a je to dobrá příležitost pro ty, kteří žijí v dostatku, vžít se do těch, pro které není samozřejmostí jíst každý den. Ještě v dnešní době jsou místa na zemi, kde muži, ženy i děti umírají hladem a žízní a ten, kdo absolvuje ramadánový půst se snadněji vžije do pocitů hladovějících a žíznících a nebude mu zatěžko nakrmit a napojit potřebného nebo přispět penězi na základní potřeby chudých.

Půst se zdá být nejnáročnějším prvních pár dní, než si naše tělo zvykne na nový režim a než se naučí hospodařit s vodou úsporně. V těchto prvních dnech se tělo nejintenzivněji zbavuje zplodin metabolismu a toxinů. V těchto dnech se může člověk cítit více unavený. Tyto první dny jsou nejnáročnější zejména pro ty z bratrů a sester, kteří v ostatních dnech holdují návykovým látkám, cigaretám nebo alkoholu, což je samozřejmě harám (zakázané) jak v měsíci Ramadánu, tak kdykoliv jindy. A právě měsíc Ramadán je vhodným začátkem pro skoncování se zlozvyky, které jsou v rozporu s Islámem, ničí tělo a jsou příčinou nemocí a smrti.

Ramadán je skvělý čas pro tělo i pro duši. Je to dietní a detoxikační program zároveň. Tělesné orgány odpočívají a mohou probíhat opravy v těle lépe, než za plného provozu.

 Po ukončení půstu po západu slunce je třeba organismus připravit na příjem jídla a je zcela nevhodné s prvním slovem édénu na Maghrib (modlitby západu slunce) zasednout ke stolu prohýbajícímu se jídlem a cpát se k prasknutí. Nejlepší je napít se (nejlépe vody) a vzít si 3, 5 nebo 7 datlí, jít se pomodlit a teprve potom zasednout ke stolu. Je vhodné začínat polévkou, ale není to nutné. Jídlo by mělo být lehce stravitelné, výživné a zdravé. Nesmíme zapomínat na tekutiny, které naše tělo vyloučilo v průběhu dne močí a potem. Po jídle by mělo následovat ovoce jako zdroj vitaminů, minerálů, vlákniny a jednoduchých cukrů. K večeru si můžeme i zamlsat a dát si dort, či zákusky, ale nic nepřehánět. Další lehké jídlo by mělo následovat po Tarawíh (Ramadánové sunna modlitbě). Pak bychom měli jít spát, abychom mohli vstát na noční modlitbu a pak s úmyslem se postít den následující, vstát před ranní modlitbou Fadžr a sníst Suhúr - předpostní noční jídlo, ve kterém je mnoho požehnání a dodá sílu a energii na následující postní den.

 V Ramadánu je nezbytný i dostatek spánku, zvlášť pokud se modlíme noční modlitby, a pokud potřebujeme načerpat síly v průběhu příštího dne, je možné si zdřímnout mezi Dhuhrem a Asrem, nikoliv však být vzhůru celou noc a pak prospat většinu postního dne a probudit se na Iftár (jídlo přerušující půst). 

Je třeba si uvědomit, že naše tělo vystačí opravdu s málem a není třeba se obávat, že naše tělo utrpí, naopak. Alláh Vševědoucí by na své služebníky nenakládal něco,co by jim uškodilo. Alláh naše těla stvořil a ví perfektně, co tělu prospívá a co ne, proto se spoléhejte na Alláha. Každý zdravý jedinec má dostatek zásob energie v tuku a ikdyž se vám může žízeň zdát nesnesitelná, že vám jazyk zadrhává v ústech a není co polknout, neublíží vám to. Je v tom i zkouška naší bohabojnosti a víry. Ráj není zadarmo.

Půst však není jen zdržení se jídla a pití v průběhu dne. Je to i vyvarování se pomluv, urážení lidí, neslušných výrazů, nevhodného chování a všeho, co je v rozporu s islámskou věroukou.

Přejeme všem krásné prožití ramadánových dní a nezapomínejte na svoje děti. Vyzdobte byt, napečte dobroty, najděte si chvilku ve dne si s dětmi pohrát a věnovat se jim, učit je Korán a povídat jim příběhy o stvoření, příběhy Proroků. Podporujte starší děti, ať si vyzkouší se postít s vámi, alespoň část dne a odměňte je za jejich snahu. Vysvětlete dětem, jak důležité jsou poslední dny Ramadánu a co je to Aitikéf (zintenzivněné uctívání Alláha posledních 10 dní Ramadánu, kdy v tomto období může být Lejletul Qadr). Nachystejte a krásně zabalte dárky, vždyť se blíží Aidul Fitr! A děti milují dárky. Po společné ranní modlitbě, kam už půjdete nasnídaní, si udělejte třeba procházku, předejte si dárky a užívejte si, radujte se, jezte a pijte (s rozumem) a buďte na sebe pyšní, vždyť jste to zvládli!:-)

Ramadán Kerím, Ramadán Mubárak

    Ramadán vznešený, Ramadán požehnaný

 

 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one